Ślub jednostronny – ślubuję Ci… bez względu na wyznanie


Mówi się, że miłość nie zna granic. To prawda. Nawet w sytuacji, kiedy dwoje zakochanych w sobie ludzi różni się pod względem wyznawanej wiary, mogą cieszyć się dokładnie takimi samymi przeżyciami jak inne pary. Przykładem jest ślub jednostronny, nazywany również ślubem mieszanym. Coraz częściej, jako fotograf ślubny, goszczę na tego typu ceremoniach. Są one coraz popularniejsze, ale przede wszystkim dają one możliwość przeżycia wymarzonych chwil, pomimo pewnych różnic między wybrankami.

Czym jest ślub jednostronny?


Wyobraźmy sobie sytuację, w której przyszła Panna Młoda jest katoliczką i bardzo chciałaby wziąć klasyczny ślub kościelny, jednak jej wybrankiem jest mężczyzna, który jest niepraktykujący lub deklaruje się jako osoba niewierząca. W takiej sytuacji Kościół Katolicki umożliwia zawarcie związku małżeńskiego, a wszelkie normy prawne dotyczące małżeństw mieszanych zawarte są w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983r.

Na ślub jednostronny decydują się Pary, u których jedna z osób:


  • nie ma chrztu,
  • ma chrzest, ale była wychowywana w innej wierze,
  • ma chrzest, ale wychowywana jako ateista,
  • jest ateistą lub osobą deklarującą się jako niewierząca,
  • jest niepraktykująca,
  • nieformalnie odstąpiła od kościoła,
  • formalnie została wykluczona, trwa w cenzurach kościelnych.

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z osobą, która dobrowolnie i świadomie wystąpiła z Kościoła, dokonując aktu apostaci, musi ona wyrazić zgodę i zapewnić, że nie będzie utrudniała i sprzeciwiała się praktykowania religii katolickiej w sytuacji, kiedy na świecie pojawi się potomstwo.

Czym różni się ślub jednostronny od ślubu klasycznego?


To, jak bardzo będzie różnił się ślub jednostronny od ślubu klasycznego w dużej mierze zależy od tego, czy jeden ze współmałżonków jest niewierzący, czy wyznaje inną religię. Różnice polegają np. na: nie przystąpieniu do sakramentu spowiedzi świętej przed ślubem, nie przyjęciu Komunii świętej podczas ceremonii, nie użycia znaku Krzyża. Ponadto, osoba, która nie jest lub nie deklaruje się jako katolik, nie używa tez formuły kończącej przysięgę małżeńską Tak mi dopomóż Panie boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci. Tylko osoba wierząca składa przysięgę przez Bogiem. Na życzenie pary, na ceremonii może pojawić się niekatolicki duszpasterz.

Kilka ważnych informacji


Po pierwsze, aby wziąć ślub jednostronny, należy uzyskać pozwolenie. Para musi zgłosić się do proboszcza w parafii, gdzie ma być udzielany ślub. Proboszcz przedstawi szczegóły oraz dokumenty, które należy wypełnić i wysłać do biskupa w celu uzyskania zgody na ślub.

Po drugie, osoba niewierząca (lub nie katolik) nie musi brać udziału w naukach przygotowujących do sakramentu małżeństwa.

Po trzecie, osoba niewierząca (lub nie katolik) musi zadeklarować na piśnie, że nie będzie utrudniał wychowywania dzieci w wierze katolickiej.

Ślub jednostronny a fotografia ślubna


Dla fotografa ślubnego nie ma znaczenia, czy będzie on robił zdjęcia na ślubie klasycznym, czy na ślubie jednostronnym. Dla mnie liczy się przede wszystkim zadowolenie moich klientów, uchwycenie ich emocji, pokazanie piękna uroczystości, uczuć, zachowanie najwspanialszych wspomnień. Przez wiele lat towarzysząc Parom Młodym podczas ślubów wielokrotnie przekonałem się, że miłość naprawdę nie zna granic!