Ślub humanistyczny – co to takiego?


Najczęściej spotykamy się ze ślubami kościelnymi lub ślubami cywilnymi. Jednak, w ostatnim czasie pojawił się również jeszcze jeden rodzaj ślubu: ślub humanistyczny. Pierwszy taki ślub został zawarty w Polsce 2 2007 roku. Na czym on polega, jakie niesie za sobą skutki i jak wygląda? Zapraszam do lektury!

Ślub humanistyczny – kto może go zawrzeć?


Ślub humanistyczny może zawrzeć każdy. Polega on na złożeniu obietnicy ślubnej wybranej osobie – przysięga nie jest składana ani przed Bogiem, ani przed urzędnikiem państwowym, a wyłącznie pomiędzy dwójką ludzi. Kto decyduje się na taki ślub? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo każdy, bez względu na poglądy, płeć i stan cywilny, może zdecydować się na ślub humanistyczny. Przewodnikiem w tym dniu dla pary młodej jest tzw. Mistrz Ceremonii. Osoby takie mają spore doświadczenie w przygotowywaniu tego rodzaju ślubów i chętnie podpowiadają, w jaki sposób taka uroczystość może wyglądać.

Ślub humanistyczny od strony prawnej


Jeżeli chodzi o skutki prawne, to ślub humanistyczny nie jest nimi obarczony. Oznacza to, że w świetle prawa kościelnego oraz państwowego, małżonkowie nie są tak naprawdę małżeństwem. Należy jednak pamiętać, że wiele osób bardzo poważnie podchodzi do składanych sobie w ten sposób przysięg małżeńskich i dla konkretnej pary, przysięga małżeńska składana sobie nawzajem, może mieć dokładnie takie samo znaczenie, jak w przypadkach innych ślubów. Jednak formalnie para taka małżeństwem nie jest. Śluby humanistyczne są zalegalizowane w niektórych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych, Szwecji czy Norwegii.

Jak wygląda ślub humanistyczny?


Ślub humanistyczny wygląda dokładnie tak, jak zaplanują to nowożeńcy. Dotyczy to zarówno zaproszonych gości, miejsca imprezy, ubiorów, etc. Taka ceremonia może więc odbyć się np. w waszym ogrodzie jako ślub w plenerze. Panuje absolutna dowolność. Para może tworzyć własne, dowolne słowa przysięgi, może też zdać się na prowadzącego ceremonię. Uroczystość zazwyczaj ma charakter bardzo zindywidualizowany i nie ma w tym niczego dziwnego, bo z założenia nastawiony jest na drugiego człowieka, który jest w centrum.

Należy jednak pamiętać o tym, że nawet decydując się na ślub humanistyczny, para nie ma absolutnej dowolności. Co to oznacza? Przede wszystkim nie każdy może udzielić takiego ślubu – musi to być członek Towarzystwa Humanistycznego. Jeżeli para chce, aby ślubu udzieliła inna osoba, może to zrobić, jednak wcześniej musi zapisać się do Towarzystwa. Ślub może przebiegać w sposób, który wymarzyli sobie nowożeńcy, jednak musi on zostać wcześniej zawarty w scenariuszu.

Podoba się Wam idea ślubu humanistycznego? Waszym zdaniem ma sens? Zdecydowalibyście się na niego? Jestem ciekaw Waszych opinii!