Ślub cywilny jest jedną z trzech opcji zalegalizowania związku między kobietą i mężczyzną w naszym kraju, inne możliwości to ślub kościelny lub konkordatowy. Ślub cywilny to ceremonia zawarcia małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego, jest oficjalną formą zawarcia małżeństwa w Polsce. Ślub cywilny w Łodzi można zawrzeć w jednym z urzędów stanu cywilnego, można również – podobnie jak w całej Polsce – po załatwieniu odpowiednich formalności zdecydować się na ślub cywilny w plenerze.

Wolne soboty 2023


Zarezerwuj
  • 20 maj
  • 10 czerwiec
  • 22 lipiec

Ślub w Łodzi krok po kroku


Decyzja zapadła, bierzemy ślub cywilny w Łodzi! Jeśli macie ukończone 18 lat, jesteście stanu wolnego i nie jesteście spokrewnieni w linii prostej, sprawa jest prosta. Wystarczy udać się do USC, w którym chcecie wziąć ślub lub – jeśli ceremonia ma się odbyć w plenerze – do USC właściwego dla miejsca, które wybraliście na ślub i złożyć odpowiednie dokumenty, a potem pozostaje już tylko rezerwacja terminu ślubu cywilnego. Łódź, podobnie jak inne miasta w Polsce, z zasady wyznacza datę nie wcześniejszą niż miesiąc od wizyty narzeczonych w urzędzie. Z ważnych powodów kierownik USC może ten termin skrócić, jednak aby uniknąć niepotrzebnego stresu, który zawsze towarzyszy ślubowi i weselu, warto te formalności załatwiać wcześniej. Ta uwaga dotyczy zwłaszcza bardziej obleganych miesięcy letnich, ponieważ właśnie wtedy wiele par decyduje się na ślub cywilny, Łódź terminy może mieć zatem bardzo odległe, większość urzędów pozwala wyznaczyć termin nie wcześniej niż na trzy miesiące przed wybraną przez narzeczonych datą, gdyż kalendarze w dużych miastach “otwierane” są na 90 dni do przodu. Ślub cywilny w Łodzi tak jak w całym kraju można wziąć w sobotę, ale także w dzień powszedni. O tym, czy istnieją jakieś ograniczenia w tym zakresie, najlepiej dowiadywać się w wybranym urzędzie.
W czasie wizyty w wybranym przez Was USC ustalicie termin ślubu, podpiszecie przygotowane przez urzędnika zapewnienie, że nie wiecie o istnieniu okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa, a jeśli zdecydujecie się na ślub poza urzędem, będziecie musieli złożyć stosowny wniosek. Potem pozostanie już tylko czekać na ten wielki dzień.

Ślub cywilny Łódź - dokumenty


Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego?

Oto wykaz podstawowych niezbędnych papierów:

  • dowody osobiste lub paszporty,
  • dowód opłaty skarbowej, którą można uiścić w kasie urzędu lub przelewem na konto.

Zdarza się, że z powodu różnych życiowych perypetii ( śmierć współmałżonka, rozwód, ślub z cudzoziemcem itp.) konieczne będą jeszcze inne dokumenty:

  • jeśli któreś z narzeczonych nie ma wymaganego wieku 18 lat, konieczne będzie zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa,
  • jeśli będziecie korzystali z pomocy pełnomocnika, potrzebne będzie zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika wraz z pełnomocnictwem, - obywatele polscy, którzy nie posiadają polskich aktów stanu cywilnego, powinni przygotować zagraniczny odpowiedniki stosownych dokumentów ( aktu urodzenia, aktu małżeństwa wraz z dokumentem potwierdzającym ustanie lub unieważnienie małżeństwa.

Wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego lub konsula. Jeśli natomiast jedno z przyszłych małżonków nie mówi po polsku, w ceremonii musi wziąć udział tłumacz.

Odpowiednie wnioski niezbędne do zawarcia małżeństwa w Łodzi znajdziecie tutaj: jakiwniosek.pl

Ile kosztuje ślub cywilny w Łodzi?


Decydując się na organizację ślubu, a potem nierzadko wesela, narzeczeni zadają sobie pytanie, ile to wszystko będzie kosztowało. W przypadku ślubu cywilnego zawieranego w urzędzie opłata jest niewielka, taka sama w całym kraju i wynosi 84 złote. Znacznie droższy jest ślub cywilny poza urzędem, czyli tzw. ślub plenerowy. Wówczas oprócz ustawowej opłaty skarbowej trzeba zapłacić dodatkowe 1000 złotych. Opłata ta nie jest wymagana, jeśli ślub odbywa się poza urzędem z przyczyn losowych.

Numery kont bankowych na które trzeba uiścić opłatę na rzecz Urzędu Stanu Cywilnego w Łodzi znajdziecie tutaj: uml.lodz.pl

pałac ślubów łódź
pałac ślubów w łodzi

Gdzie wziąć ślub cywilny w Łodzi?


Jeśli idzie o wybór odpowiedniego urzędu na zawarcie związku małżeńskiego, to narzeczeni z reguły wybierają urząd w swojej miejscowości albo w dzielnicy miasta, w której mieszkają. Nie ma jednak w tej dziedzinie ograniczeń, dlatego możecie wybrać dowolny urząd stanu cywilnego Łódź. Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka i dlatego trudno się dziwić, że narzeczeni pragną, aby miał odpowiednia oprawę. A jakie możliwości daje Łódź? Oto najpopularniejsze urzędy oraz inne miejsca, w których najczęściej odbywają się śluby cywilne. W Łodzi są trzy urzędy stanu cywilnego:

  • Największy budynek, w którym można zawrzeć małżeński, to Urząd Stanu Cywilnego Łódź - Widzew: Ślub można tutaj wziąć w jednej z trzech sal. Budynek mieści się przy ulicy Piłsudskiego 100.
  • W najładniejszym budynku mieści się Pałac Ślubów - Łódź, Pabianicka. Ślub można tutaj zawrzeć w sali mieszczącej ok. 30 osób. Atutem tego USC jest jego położenie w Parku im. Legionów, który może stanowić znakomite tło do sesji zdjęciowej. Miejsce to znane jest również pod nazwą Urząd Stanu Cywilnego Łódź Górna, ślub po wakacjach 2022 będzie tam niemożliwy z powodu remontu wnętrza willi.
  • Kolejne miejsce to Urząd Stanu Cywilnego Łódź - Bałuty, mieści się on przy ulicy Zgierskiej 71.

Ślub cywilny w plenerze w Łodzi


Ślub cywilny w plenerze kojarzy nam się z uroczystością pod gołym niebem i tak rzeczywiście jest. Więcej na temat możliwości zorganizowania ślubu cywilnego pod chmurką przeczytasz tutaj: ślub w plenerze w woj. Łódzkim. Jednakże w Łodzi jest też wiele pięknych wnętrz, które młodzi wynajmują na uroczystość ślubną. Zobaczmy, które z nich cieszą się największa popularnością.

  • Najczęściej wybieranym obiektem jest Pałac Poznańskiego, jest to jednak jedna z najdroższych ofert dla zakochanych, ponieważ koszt wynajmu i przygotowania sali wynosi 2,5 tys. złotych. Przysięga małżeńska składana jest zwykle w sali jadalnej lub sali lustrzanej. Latem można ślubować w pałacowych ogrodach.
  • Równie chętnie łodzianie biorą ślub w Domu Towarzystwa Kredytowego przy ul. Pomorskiej 21, za ślub należy zapłacić 2 tys. zł. W cenę wliczone jest korzystanie z wnętrz podczas późniejszej sesji zdjęciowej. Aby zdjęcia wyszły pięknie, warto wynająć profesjonalnego fotografa ślubnego.
  • Muzeum Kinematografii to trzecie miejsce, które warto polecić. Organizacja uroczystości może kosztować od 100 zł do 1,2 tys. w zależności od miejsca, liczby gości i czasu trwania imprezy.

Fotograf na ślub cywilny w Łodzi


Ślub cywilny to zawsze wielkie wydarzenie, które warto utrwalić na zdjęciach. Nie liczcie jednak na ciocie i wujków, tylko zdecydujcie się na profesjonalnego fotografa, który wie, co zrobić, aby na zdjęciach pokazać całe Wasze piękno. Polecam się jako fotograf ślubny w Łodzi na waszą niezwykła ceremonię cywilną.