Drodzy Klienci!
W związku z licznymi zapytaniami z Waszej strony, dotyczącymi umów i różnych „haczyków” w nich stosowanych, postanowiłem napisać kilka słów, o tym, jak przestrzec się przed nieuczciwymi wykonawcami i firmami. I nie chodzi mi wyłącznie o fotografów, ale również o inne firmy oferujące swoje usługi z branży ślubnej; o zespoły muzyczne, dj-ów, filmowców itd. Zachęcam zatem do uważnego przeczytania!
Dlaczego coraz częściej spotykamy się z problemami?
Odpowiedź jest prosta: powstaje coraz więcej firm, oferujących usługi ślubne. Niektóre z tych firm to niestety „firmy krzaki”, inne zwlekają z oddaniem materiału nawet przez kilka miesięcy. Zdarza się, że firmę zakłada „hobbista”, który zawodowo zajmuje się czymś zupełnie innym i Nowożeńcy nie będą mogli doprosić się o sesję plenerową, która będzie wciąż odkładana. Z pewnością zauważyliście, jak popularne są np. kursy fotograficzne, których uczestnicy uważają się za wykwalifikowanych fotografów. Czy jest w tym coś złego? Oczywiście nie, pod warunkiem, że jakość świadczonych usług jest na odpowiednio wysokim poziomie.
No dobrze, ale jak to sprawdzić?
Wiele par płacze już nad rozlanym mlekiem. Przykrym sytuacjom można jednak zapobiec. Najważniejsza jest UMOWA, ale zanim ją podpiszemy, musimy zwrócić uwagę na kilka – wydawałoby się – szczegółów.
Po pierwsze: dorobek fotografa i jego portfolio. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić wykonawcę; poszukać informacji na jego temat w sieci, sprawdzić jego stronę internetową, ustalić, jak długo działa w branży.
Po drugie: obejrzyj realizacje. Nie jedną lub dwie, ale przynajmniej kilka. Nie bójcie się komentować – mówcie, co się Wam podoba, a czego na pewno nie chcecie na swoich zdjęciach, czy filmach.
Po trzecie: nie bójcie się pytać! Pytajcie o sprzęt, o osoby współpracujące, o ciekawe rozwiązania – w ten sposób szybko poznacie, czy osoba, z którą rozmawiacie to profesjonalista.
Umowa – na co zwracać uwagę?
Umowa powinna zawierać:
- wszystkie dane kontaktowe ilość godzin pracy fotografa przeznaczonych na wykonanie usługi (reportażu i sesji plenerowej), a także ilość zdjęć poddawanych obróbce;
- szczegóły dotyczące tego, kto będzie wykonywał usługę. Warto zastrzec sobie, żeby na ceremonii pojawił się ten fotograf, z którym podpisaliśmy umowę i którego realizację oglądaliśmy;
- okres, w którym zamawiający dostaną wszystkie gotowe materiały oraz kary za niedotrzymanie terminów;
- termin oraz forma zapłaty;
- dodatkowe opłaty, np. za niestandardowe usługi lub dojazd;
Jeżeli fotograf wykorzystuje wykonane zdjęcia w celach reklamowych swojej działalności, w umowie może znaleźć się również zgoda na publikację zdjęć na stronie internetowej lub na Facebooku.
Mam nadzieję, że mój wpis pomoże Wam w podjęciu dobrych decyzji i nie staniecie się ofiarami nierzetelnych firm, a dzień Waszego ślubu będzie jednym z najpiękniejszych w Waszym życiu!
Marcin Drechna
www.marcindrechna.com