Panna Młoda zazwyczaj bardzo starannie przygotowuje się do swojego ślubu. Przygotowania zaczynają się nawet na kilka miesięcy przed wyznaczonym terminem. Jej głowę zaprząta nie tylko wybór sukni ślubnej, ale również fryzura oraz makijaż. Dla mnie – jako dla fotografa – z tych trzech wymienionych spraw najważniejszy jest makijaż mojej klientki, bo to od niego w dużej mierze zależy, jak będzie się ona prezentowała na zdjęciach.

Każda kobieta marzy o tym, aby w tym szczególnym dla siebie dniu wyglądać nieskazitelnie – w końcu oczy wszystkich gości będą zwrócone właśnie na Młodą Parę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie tylko oczy gości będą ku nim zwrócone, ale również obiektyw aparatu. O ile wybór sukienki czy fryzury to sprawa absolutnie indywidualna, to kwestia makijażu dotyczy również fotografa: dobrze zrobiony makijaż wydobędzie wszystkie atuty urody. Źle dobrany i niestarannie wykonany może sprawić, że widoczne będą wszystkie mankamenty, a Panna Młoda może prezentować się na zdjęciach mniej atrakcyjnie niż w rzeczywistości. Jaki zatem powinien być makijaż ślubny? Na co zwracać uwagę? Poniżej kilka pożytecznych (mam nadzieję) rad.

Zdaj się na profesjonalną pomoc
Bez względu na to, czy jest to dzień ślubu, czy sesja plenerowa wykonywana w innym czasie, bardzo ważne jest to, aby skorzystać z pomocy profesjonalnej kosmetyczki – wizażystki. Jej zadaniem jest dobranie odpowiedniego makijażu do typu urody, dzięki czemu podkreślone zostanie naturalne piękno. Wizażystka dobierze również kosmetyki, które odpowiadają rodzajowi skóry. Dzięki temu przez wiele godzin twarz będzie wyglądała świeżo i promiennie. Użycie nieprofesjonalnych kosmetyków może sprawić, że skóra będzie się nieestetycznie świecić. Może pojawić się również reakcja alergiczna.

Ważne też jest to, że makijaż dobiera się nie tylko do typu urody ale także jest on dopełnieniem całej stylizacji Panny Młodej. Musi współgrać ze stylem sukni oraz dodatkami – tak żeby stworzyć spójna całość. Czasem cała uroczystość ma kolor przewodni, który przemyca się także do makijażu lub jest zaplanowana w jakimś określonym stylu np. boho co też jest brane pod uwagę podczas wykonywania makeupu. Te wszystkie szczegóły ustala się na makijażu próbnym (dzięki niemu unika się niespodzianek i stresu w dniu ślubu).

Profesjonalna wizażystka wykona makijaż z bardzo dużą precyzją i dokładnością. To ważne, zwłaszcza, kiedy fotograf wykonuje ujęcia z bliska czy robi portrety.

Mocny czy delikatny?
Wiele kobiet unika mocnego makijażu. Boją się one efektu „maski” i zbyt dużego obciążenia. Niestety – zbyt delikatny makijaż nie będzie na zdjęciach prawie w ogóle widoczny. Makijaż powinien być zatem wyrazisty – warto podkreślić oczy. Profesjonalna wizażystka wykorzystując technikę cieniowania może zmniejszyć optycznie nos lub podbródek. Jeżeli zatem chcesz, aby Twój makijaż był widoczny na zdjęciach, na pewno nie może być zbyt delikatny!

Nie za wcześnie!
W dniu ślubu wiele jest do zrobienia, a czas umyka nieubłaganie szybko. Panna Młoda nie powinna jednak zaczynać swojego dnia od wykonania makijażu. Najlepiej, aby został on wykonany tak późno, jak to tylko możliwe po to, aby długo utrzymał swoją świeżość. Jeżeli makijaż zostanie wykonany we wczesnych godzinach porannych, a ślub jest popołudniu, Panna Młoda może nie czuć się komfortowo. Pamiętajmy, że stres oraz pogoda również robią swoje, a wszystko to widać na zdjęciach!

A co plenerem?
Sesje plenerowe najczęściej odbywają się w zupełnie innym terminie niż ślub – to zrozumiałe. Nie każda Młoda Para chce opuszczać swoich gości na kilka godzin. Podczas takiej sesji Panna Młoda również powinna wykonać profesjonalny makijaż. W plener warto zabrać ze sobą kosmetyki, aby w razie potrzeby wykonać szybkie poprawki. Jeżeli jest taka możliwość, warto poprosić makijażystkę, aby nam towarzyszyła podczas sesji.

Oczywiście fotograf może poprawić na zdjęciach wiele. Nie zapominajmy jednak, że najlepsze zdjęcia są wtedy, gdy charakteryzują się naturalnością.

Jeśli szukacie sprawdzonej wizażystki to polecam oczywiście Angelikę Pasieczyńską.